Sigaralar raftan inmedi

Sigaralar raftan inmediwww.gazetekocaeli.com, 06.09.2011,

http://www.gazetekocaeli.com/sigaralar-raftan-inmedi-makale,1741.html
www.gazetekocaeli.com, 06.09.2011, Erhan ALTIPARMAK, erhanaltiparmak@gmail.com
e.altiparmak@gazetekocaeli.com
 
Bende bir sigara tiryakisiyim. Hükümetin son yıllarda sigaraya karşı verdiği mücadeleyi bir taraftan doğru bulurken bazı konularda da eleştiriyorum. Mesela en akla gelinebilen şey neden sigara yasakları var fakat sigaradan KDV alınıyor oluyor. Bu soruyu sürekli sorgularken tabi sermayedarların baskısını da ihmal etmiyorum. Fakat İsrail’e bile kafa tutabilecek duruma gelen hükümet sigara sermayedarlarına karşı nasıl çözümsüz kalabilir?
 
Sigaranın zararlarını artık size sayacak değilim. Fakat sigarayı ileri seviyeye taşıyan ve bundan dolayı belirli rahatsızlıkları olanlar için yeni tedavi birimleri kuruldu. Mesela Kocaeli Devlet Hastanesi’nde bulunan KETEM’de sigarayı bırakma tedavisi uygulanıyor. Bu tedaviye göre hastalar belirli bir süre takip ediliyor, hastalığın seviyesine göre ilaç tedavisi bile uygulanabiliyor. Tabi bu tedavilerin tümü ücretsiz.
 
Hükümet yaptıklarının yanında yasaklarla da sigaraya karşı mücadelesini sürdürüyor. Son olarak hükümet raflarda sigara satışlarını yasakladı. Kemal Sunal filmlerinde ki bakkal amcaların tezgah altından sigara satması gibi bir şey yani. Hükümet aldığı karar ile sigarayı raflardan indirtmek için bir genelge yayınladı. Bu genelgeye göre artık sigara satıcıları raflarda sigara satamayacak. Sigaralar tezgah altlarından satılacak.
 
Geçtiğimiz gün bir büfeye sigara almaya gittim. Tabi gözüm direk sigara raflarına ilişti. Artık çok sayıda sigara çeşidi var. Sigara alırken hangisi yeni hangisi eski, kaliteli-ucuz, iyi-kötü kıstaslarımız olduğu için uzun uzun bakarız biz raflara artık. Aklıma tabi o an son olarak kabul edilen karar aklıma geldi. Büfe işletmecisine ‘yasak değimli raflarda sigara satışı abi’ dedim. ‘yasakta nereye koyalım’ diyerek cevap verdi. Adamda kendine göre haklı ama kural varsa uygulanmalı. Daha sonra gittiğim tüm büfelerde de aynı manzarayı gördüm.
Ne belediye zabıtası, ne de polis bu konuda hiç dikkatli değil. Daha hiç ceza yazıldığını da zannetmiyorum. Bu kararın üzerine gidilmesi gerekiyor. Gereği neyse uygulanması, esnafında bu konuda hassas olması gerekiyor. Bu arada Migros’a gidip alışveriş yaptığımda sigara tezgâhlarının kaldırıldığını gördüm.
 
Gözden uzak olan gönüldende uzak olur. Bana kalırsa sigaranın çok göz önünde olmaması gerekiyor. Toplum olarak eğitim seviyemiz çok düşük, yaşam standartlarımız da çok fazla olmadığı için sigara tiryakiliği konusunda dünyanın sayılı milletlerindeniz. Bu durumda alınan tedbirlere hem toplum olarak itaat etmeliyiz, hem de esnaflarımız bu konuda duyarlı olmalıdır. Bende en yakın zamanda KETEM’de tedavi olmak için müracaatta bulunacağım. Herkese de tavsiye ederim.