Sigarayı az içiyorum,  TTD Sanal Gazete

Sigarayı az içiyorumTTD Sanal Gazete, 00.04.2011,

http://www.toraks.org.tr/OnlineNewspaper.aspx?content=3
TTD Sanal Gazete, Nisan 2011, Dr. Oğuz KILINÇ, oguz.kilinc@deu.edu.tr
 
Sigarayı az içiyorum, sadece keyifli ortamlarda içiyorum, ara sıra içiyorum diyenler güvende mi?
 
Değerli okuyucular, yukarıdaki soruya yanıt olacak okuduğum bir makaleyi sizinle paylaşmak istiyorum. Makale Circulation dergisinde yayınlanmış. (Health Effects of Light and Intermittent Smoking: A Review Rebecca E. Schane, Pamela M. Ling and Stanton A. Glantz. Circulation 2010;121;1518-1522)
 
Kendi klinik pratiğimizde sık sık az içiyorum zararlı mı? Arada sırada içmekte zarar veriyor mu? Ben sosyal içiciyim bana bir zararı yok? Söylemlerini duyarız. Kendi adıma bu kişilere “her dozu zararlı bir maddeden söz ediyoruz. Dolayısıyla tabii ki zarar görürsünüz” yanıtını verirdim. Ancak bu yanıttan karşımdaki kişinin tatmin olmadığını, hekim kimliğimle abarttığımı düşündüğünü hissederdim. Yukarıdaki makale bu konuda sağlam bilimsel kanıtlar sunuyor.

Makaleyi özetleyecek olursam; Hafif içiciler günde 10’un altında ya da haftada 1-39 arası sigara içenler olarak, ara sıra içenler ise barda, partide, sosyal ortamlarda içenler kendi başlarına iken içmeyenler olarak tanımlanmış. Bu tip içicilerin hekimlerin gözünden kaçtığı ya da içen olarak kabul edilmediği belirtilmiş. Bu nedenle sigara içiyor musunuz? Yerine herhangi bir tütün ürününü günlük, haftalık olarak ya da sosyal ortamlarda kullanıyor musunuz? Sorusunun daha uygun olacağı belirtilerek, hafif içiciler ya da ara sıra içenleri saptamak açısından önemli olduğu vurgulanmış.
Yukarıda tanımlanan gruplarda sağlık risklerinin olup olmadığını araştıran yayınlar gözden geçirildiğinde bu kişilerde de sağlık risklerinin ciddi olarak arttığı saptanmış, kimde hangi sağlık risklerinin ne kadar arttığını tabloda özetlemeye çalıştım.
 
Hastalık
Sigara içme miktarı
Hafif içicilerin riskleri (İçmeyenlere göre)
İskemik kalp hastalığı
1-4 adet/gün
Erkek: 2.7 kat
Kadın: 2.9 kat
Aort anevrizması
Günde 10 ‘un altında
Erkek: 1.5 kat
Kardiyovasküler nedenli ölüm
Ara sıra içenler
Erkek: 1.5 kat
Özefagus kanseri
1-14 adet/gün
4.25 kat
Akciğer kanseri
1-4 adet/gün
Erkek:2.79 kat
Kadın: 5.03 kat
Mide kanseri
1-4 adet/gün
2.4 kat
Pankreas kanseri
Günde 10 un altında
1.8 kat
Alt solunum yolu İnfeksiyonu
 Günde 1 paketten az
Erkek:1.5 kat
Kadın: 1.13 kat
Gebe kalmada gecikme
1-4 adet/gün sigara
6 aylık gecikme riski 1.1 kat
18 aylık gecikme riski 3.2 kat